Oferta dla grup zorganizowanych
🌿Spacer inspirowany japońskim Shinrin-yoku, czyli zanurzeniem się w lesie przy użyciu wszystkich zmysłów. To niezwykła podróż po przestrzeni lasu, ale też w głąb siebie.
🌿Celem spaceru jest to, aby zostawić za sobą problemy i tematy dnia codziennego i zaczerpnąć wszystkimi zmysłami darów natury. Wyciszyć się
i głęboko zrelaksować, odprężyć i zanurzyć w chwili obecnej.
🌿Kąpiele leśne wspierają zdolność ciała do samo-uzdrowienia, utrzymywania zdrowia oraz korzystnie oddziałują na depresje, zaburzenia lękowe i wiele chorób cywilizacyjnych.
🌿Zmysł dotyku prowadzi przez bogactwo faktur i wzorów, różne odczucie temperatur i pogłębienie dotyku (nie tylko poprzez dłonie); pozwól sobie poczuć jak las cię dotyka
🌿Zmysł smaku prowadzi do próbowania roślin jadalnych, ale też smaku powietrza (w bardziej subtelnej formie) i eksplorowania smaku w duchu mindfulness.
🌿Zmysł wzroku prowadzi do skupiania się na mikroświecie. Przy uważnym patrzeniu na las pokazuje nam się taki jakbyśmy go widzieli po raz pierwszy.
🌿Zmysł słuchu prowadzi do wsłuchania się w odgłosy lasu w sposób podobny jak robią to zwierzęta, co pozwala wychwytywać dźwięki bliskie i dalekie oraz zaobserwować ich niezwykłe bogactwo.
🌿Zmysł węchu prowadzi do skupienia powonienia na niezwykłym wachlarzu zapachów jakie można spotkać w lesie.
🌿Spacer można zakończyć odpoczynkiem w hamakach rozwieszonych między drzewami, albo wypiciem wywaru przygotowanego na ogniu z roślin zebranych w lesie.
Czas trwania około 3 godzin.
🌿Celem zajęć jest kreatywna zabawa, relaks, pokazanie nowych możliwości wykorzystania gliny, przy jednoczesnym przebywaniu
w przestrzeni leśnej, która wycisza, inspiruje i pobudza zmysły
🌿Glina jako naturalny materiał doskonale nadaje się pracy w lesie, ponieważ nawet pozostawiona tam nie zaśmieca środowiska. Do tworzonych prac można w sposób kreatywny dokładać naturalne materiały znalezione w lesie i w sposób nieograniczony pobudzać swoją kreatywność.
🌿Zajęcia z gliną w lesie polegają na rozbudzeniu zmysłów za pomocą gliny jako materiału wpisującego się w przestrzeń leśną. Nie tworzymy konkretnych naczyń, czy form tylko bardziej pracujemy z gliną jako materiałem pozwalającym na wyciszenie, pokazanie swojej ekspresji i kreatywności albo też na wyrażaniu tego co mamy w środku (uczuć, emocji). Ponieważ nie tworzymy konkretnych przedmiotów nie pojawia się element rywalizacji i porównywania się, a to daje dużo wolności i dystansu w stosunku do tego czego zazwyczaj doświadczamy w życiu.
🌿Zajęcia z tworzenia obrazów roślinnych na materiale, układanie kompozycji z wcześniejszym uważnym spotkaniem z roślinami, ich bogactwem i pięknem, tworzenie mandali
🌿Tworzenie bransoletek, laleczek i situ (rodzaj trawy)
🌿Cyjanotypia czyli malowanie światłem - technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Powstała odbitka ma charakterystyczny, piękny odcień błękitu pruskiego. Technika ta wykorzystywana była do katalogowania próbek roślin.
🌿Tworzenie kijów deszczowych i innych instrumentów muzycznych
🌿Celem spaceru edukacyjnego jest pogłębienie znajomości lokalnej przyrody.
🌿Nauka o roślinności leśnej, wraz z jej historią i tym które rośliny są jadalne a które trujące.
🌿Zwracanie uwagi na ślady i tropy zwierząt, które możemy spotkać.
🌿Zabawy leśne, angażujące poszczególne zmysły.
🌿Nauczymy się tworzyć leśnych placów zabaw, zrelaksujemy w hamakach, poznamy gry i zabawy wykorzystujące bogactwo natury z każdej pory roku
🌿Zatraciliśmy trochę umiejętności przetrwania, które posiadali nasi przodkowie. Na tych zajęciach powracamy do korzeni łącząc sie z naturą, aby móc przy jej pomocy poradzić sobie w każdej sytuacji.
🌿Dzięki nauce nowych rzeczy, poszerzamy współpracę i integrację w grupie, indywidualne umiejętności i jak współpracować z naturą która nam pomaga.
Wśród rzeczy których się uczymy są:
🌿Spacer po lesie z edukacją o podstawowych roślinach jadalnych i niejadalnych
🌿Nauka rozpalania ogniska krzesiwem i podtrzymywania ognia tak aby zagotować w kociołku napar z własnoręcznie zebranych roślin
🌿Nauka budowania szałasu
🌿Struganie nożem w drewnie
Czas trwania 3-4 godziny
Czerniec 23, Czerniewo
tel. 601 077 680
e-mail: kontakt@przytu-las.pl