Oferta dla szkół

Spacer edukacyjny

Zajęcia z elementami

survivalu

Zajęcia kreatywne

Leśne Bandy

Leśne Bandy.

Dowiedz się więcej

🍂JAK?

Realizujemy je, ucząc podstaw survivalu, praktycznej biologii, pokazując tajniki dzikiej kuchni, proponując gry i zabawy integrujące dzieci oraz takie, które rozwijają logiczne i samodzielne myślenie. Pozwalamy się dzieciom ubrudzić, zmęczyć i wyszaleć, czyli doświadczyć tego co w naszym dzieciństwie było najfajniejsze.

🍂Uczestnicy Leśnych Band stają się bardziej pewni siebie i samodzielni.

Po ukończeniu cyklu warsztatów potrafią:

  • rozpalić samodzielnie ogień i zapanować nad nim,
  • znaleźć na łące rośliny do przygotowania posiłku lub naparu i wystrzegać się tych trujących,
  • bezpiecznie posługiwać się nożem,
  • zbudować proste schronienie od deszczu, czy upału,
  • odróżnić kilkanaście gatunków roślin i zwierząt.

🍂Leśna Banda

To cykl czterech warsztatów, które odbywają się wiosną, latem, jesienią i zimą, co pozwala na wnikliwą obserwację zmian zachodzących w przyrodzie.


🍂KIEDY I GDZIE?
Leśne Bandy odbywają się zawsze w tym samym miejscu, wybranym wcześniej z opiekunem grupy. Dzięki temu zabiegowi uczestnicy Leśnych Band zaprzyjaźniają się z miejscem.

 

🍂PO CO?

Wykształcenie postawy szacunku wobec przyrody, wieloaspektowa edukacja przyrodnicza, wsparcie dzieci w samodzielności oraz wzmocnienie realcji w grupie to najważniejsze cele Leśnej Bandy.

🍂koszt: od 30 zł zależnie od liczby uczestników i miejsca warsztatów.
Czas trwania: Każde warsztaty trwają 3 godziny zegarowe.
Nasze pomoce dydaktyczne to:

  • krzesiwa,
  • liny,
  • noże 
  • sprzęt do obserwacji przyrody.

🍂Cykl warsztatów terenowych dla grup zorganizowanych, takich jak:

  • klasy szkolne,
  • grupy przedszkolne, 
  • drużyny,
  • zespoły,
  • grupy nieformalne i homeschoolingowe.

🍂Celem zajęć jest kreatywna zabawa, relaks, pokazanie nowych możliwości wykorzystania gliny, przy jednoczesnym przebywaniu w przestrzeni leśnej, która wycisza, inspiruje i pobudza zmysły

 

🍂Jednym z materiałów z którym pracujemy jest glina, jako naturalny materiał doskonale nadaje się pracy w lesie, ponieważ nawet pozostawiona tam nie zaśmieca środowiska.

🍂Do tworzonych prac można w sposób kreatywny dokładać naturalne materiały znalezione w lesie i w sposób nieograniczony pobudzać swoją kreatywność.

Zajęcia kreatywne
i artystyczne w lesie

Cel zajęć – poszerzenie wiedzy o roślinności leśnej i życiu lasu, relaks, zabawa i danie upustu swojej twórczej części natury.

🍂Zajęcia z gliną w lesie polegają na rozbudzeniu zmysłów za pomocą gliny jako materiału wpisującego się w przestrzeń leśną. Nie tworzymy konkretnych naczyń, czy form tylko bardziej pracujemy z gliną jako materiałem pozwalającym na wyciszenie, pokazanie swojej ekspresji i kreatywności albo też na wyrażaniu tego co mamy w środku (uczuć, emocji). Ponieważ nie tworzymy konkretnych przedmiotów nie pojawia się element rywalizacji i porównywania się, a to daje dużo wolności i dystansu w stosunku do tego czego zazwyczaj doświadczamy w życiu.

🍂Zajęcia z tworzenia obrazów roślinnych na materiale, układanie kompozycji z wcześniejszym uważnym spotkaniem z roślinami, ich bogactwem i pięknem, tworzenie mandali

🍂Tworzenie bransoletek, laleczek z situ (rodzaj trawy)

🍂Cyjanotypia czyli malowanie światłem - technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Powstała odbitka ma charakterystyczny, piękny odcień błękitu pruskiego. Technika ta wykorzystywana była do  katalogowania próbek roślin.

🍂Tworzenie kijów deszczowych i innych instrumentów muzycznych

🍂Zatraciliśmy trochę umiejętności przetrwania, które posiadali nasi przodkowie. Na tych zajęciach powracamy do korzeni łącząc sie z naturą, aby móc przy jej pomocy poradzić sobie w każdej sytuacji.

🍂Dzięki nauce nowych rzeczy, poszerzamy współpracę i integrację w grupie, indywidualne umiejętności i jak współpracować z naturą która nam pomaga. 

🍂Wśród rzeczy których się uczymy są:

  • Spacer po lesie  z edukacją o podstawowych roślinach jadalnych i niejadalnych
  • Nauka rozpalania ogniska krzesiwem i podtrzymywania ognia tak aby zagotować w kociołku napar z własnoręcznie zebranych roślin
  • Nauka budowania szałasu
  • Struganie nożem w drewnie

Czas trwania 3-4 godziny

Zajęcia z elementami survivalu

🍂Spacer edukacyjny po lesie, na którym poznajemy lokalną roślinność i jej historię. Dowiadujemy się do czego można stosować rośliny, np. które są jadalne, a których należy się wystrzegać.

🍂Zwracamy uwagę na ślady i tropy zwierząt, które mieszkają w lasach i na polach przy lesie i zbiornikach wodnych.

🍂 Jest również miejsce na zabawy leśne, które angażują poszczególne zmysły.

🍂Tworzymy również leśne place zabaw, relaksujemy się w hamakach, gramy w gry i zabawy wykorzystujące bogactwo natury z każdej pory roku.

Spacer edukacyjny po lesie 

Jeśli jesteś zainteresowany, albo chciałbyś uzyskać więcej informacji zachęcamy do wypełnienia formularza, lub kontaktu telefonicznego.

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Czerniec 23, Czerniewo

tel. 601 077 680

e-mail: kontakt@przytu-las.pl